Česká federace mankalových her

Mind Sports Olympiad

2021

MSO 2021 – multitaskingový trénink

Už po pár měsících od první úžasné online herní akce je jasné, že i další ročník MSO alias Olympiády duševních sportů bude muset proběhnout v online režimu. Vím to tedy dlouho dopředu a netrpělivě očekávám zveřejnění programu. První verze je očekávána v květnu, ale objevuje se až někdy začátkem července. A to co se objevuje, mi moc velkou radost neudělá. Takových kolizí. To bude těžké rozhodování, co hrát a co ne, kde je větší šance na víc bodů do pentamindu. Na druhou stranu, jsem přeci multihráč a kandidát na zdolání multiherního simultánního rekordu, takže nakonec možnost hrát 2-4 turnaje najednou beru jako super výzvu.

Info o turnajích si z webu přepisuju do tabulky. Tabulka má 36 řádků, časem ale ještě pár řádků přidávám. Největší pařan se v loňském roce přihlásil do 44 turnajů a 42 odehrál. A to na to byl měsíc, teď jsou jen 3 týdny. No myslím, že toho o moc víc než já hrát letos nebude. Prostě věřím, že jestli to všechno dokážu odehrát, tak jsem mezi prvními pěti, co se týká množství účastí v turnajích. To je první cíl letošního ročníku. Ty další už budou o něco náročnější. Přestože se říká, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, jde mi samozřejmě o medaili. Resp. o dobré umístění. Loni jsem byla 80. v pentamindu (a 10. žena), a 16. v moderních abstraktkách (a 2. žena). Mám co překonávat. Chci se jakkoliv zlepšit a to bez ohledu na to, kolik lidí se letos zúčastní. Prostě, i když jich bude dvakrát tolik, nechci skončit s horším umístěním. Otázkou je, jestli soutěžení ve více turnajích znamená větší šanci. Bez těch mini simultánek asi určitě, ale mě jich čeká celkem dost, takže je to s otazníkem. Další cíl je minimum posledních míst, nejlépe žádné. Určitě se chci dostat přes 300 bodovou hranici (loni mi turnaje vynesly v součtu 336 bodů). A když už se mi nepovede být lepší, aspoň, kdybych nevypadla ze zobrazené první stovky.

Začínám zlehka. Jeden turnaj odpoledne (LOA), jeden večer (varianta šachů). Prostě rozcvička. Neočekávám z nich žádné podstatné body. Druhý den ráno vyluštím logiku – raduju se, že se mi povedlo zdolat jednu náročnější úlohu, ale celou dobu přehlížím jedno nedovolené sousedství, takže hodina luštění k ničemu a končím jen se správně vyluštěnou první jednoduchou úlohou (ale nejsem sama). Odpoledne hraju ruskou dámu a večer Hive. Očekávání opět nic moc. Zatím jedu v duchu loňska. Prostě nebýt poslední a neskočit s bolestí hlavy mi vcelku stačí. Zatím se to daří.

Dva dny pauza a jedeme naostro. Quarto. Tady si celkem věřím. Kdysi jsem v tom vyhrála turnaj v Itálii. 17/53, nebo-li 17. místo z 53 účastníků, to je vcelku dobrý výsledek a udrží se celou dobu mezi mými pěti nejlepšími. Další den mě čeká první simultánka. 6 bere a Zertz. První kolo je docela krize, pak už to relativně vychází dobře, každá hra se hraje jinak dlouho a tak se většinu času věnuji vždy jen jedné partii. Loni se Zertz hrál na 15 minut, teď máme jen 8. Takže se nad tím stejně až tak moc přemýšlet nedá, je prostě potřeba hrát dost instinktivně, nebo mít hodně natrénováno (což ovšem moc nemám). Umístění 68/106 a 8/12 je celkem v pohodě. Současně se začátkem těchto turnajů začíná i soutěž v kreativním myšlení. Ta je na 24 hodin a řeším ji převážně až druhý den. Otázky jsou opět vypečené. Jak ještě jednou využít všechny covidové vymoženosti (tedy např. jak využít použité obličejové masky), co by si archeologové mysleli o naší civilizaci, kdyby za 1000 let našli seznam Bondovek, vymyslete nový multi-tool, tedy nějakou věc typu X v jednom a nakonec, co by nám dali ufoni za úkol, kdyby nás chtěli donutit být během pěti let lepšími. Odpovědi se mi píšou o něco lépe, než loni, ale stejně mě napadají v podstatě jen samé praktické věci. Výsledek 27/41 je v podstatě jako loni. Příště fakt musím aspoň u jedné otázky zkusit něco, aby to vyhrálo cenu o nejsrandovnější odpověď. Další den a další simultánka. LOA a Can’t stop. LOA je tentokrát na delší čas a Can‘t stop je stejně o štěstí. Loni se mi tam hrozně dařilo, letos to vypadá, jako by změnili algoritmus, protože to moc nepadá, a je potřeba hrát hodně opatrně. Výsledné umístnění 66/144 ale taky není zlé. 34/54 v LOA nečekaně nepřináší tolik pentamidových bodů jako blitzový turnaj z prvního dne, kde jsem 23/44.

Další den mám Quoridor a Oware odpoledne a Tumbleweed večer. Radši bych měla Oware separé, ale neskutečně se mi v něm daří. Quoridor je zákeřný a vůbec mi nejde. V časové tísni, kdy mám asi půlminuty na Oware a minutu na Quoridor, se ve vyhrané partii, kdy stačí místo posunu před soupeře strčit překážku, přehlédnu, provedu posun, a hups, soupeř je v cíli. Následně se mi dlouho nedaří vyhrát. Zato Oware se mi daří, 17. místo z 68 hráčů mi přináší 74 pentamindových bodů a je tedy mým nejvydařenějším turnajem. Večerní Tumbleweed je hra do počtu, hraju proto, že je to příležitost poznat novou hru. Kupodivu tady nejsem poslední. Neděli mi obsazují dva dlouhé turnaje, Go 19x19 a Entropie. Go je spíš do počtu a jako trénink ovládání zvoleného serveru před turnajem na desce 9x9, v Entropii se těším na vyzkoušení loni okouknuté strategie. V prvním kole zažívám šok, jelikož zmenšené okno, abych viděla na oba turnaje, způsobuje, že klikání na C5 umístí kámen na E5 a podobně. Reload to řeší, ale zbytek turnaje pro jistotu nechávám okno v maximální velikosti. Sledování obou partií je tedy o něco náročnější. 23/34 z Entropie docela ujde, přeci jen je tam dost vliv náhody. Tři body ze čtyř v Go mi díky McMahonovému systému losování moc bodů nepřináší, ale tady mi o ně stejně nejde. Po započítání Oware se dostávám na 49. místo (+ páté mezi ženami). A přede mnou, někde na 17. místě s českou vlajkou Ondřej Pulec. Hurá, nejsem sama. Že by dosud neznámý člen mého SIGu Logické hry? Nevypadá to. No nevadí. Vsadím boty, že ho uvidím na Deskohraní, ať je to kdo chce.

Začíná krizový víkend. Středa je ještě v pohodě, hraju Go 9x9 a do toho luštím Sudoku. V obojím nejsem poslední. Čtvrtek je horší. Hraju naráz tři turnaje. Lucky numbers, který je hodně o náhodě, piškvorky a mezinárodní dámu. Opět mám nějaké potíže – a to v dámě. Soupeř se tváří, jako by mu před posledním, vítězným tahem vypadlo spojení. Jeho čas běží. Ale přitom už dávno začala moje druhá partie, ke které se tudíž nedostavím, čekajíc na oficiální konec té první a prohrávám díky neprovedení prvního tahu včas. A jen taktak stíhám partii třetí. Ale co, stejně to je jen další trénink na mé nejoblíbenější dámové varianty. Štěstí stojí při mně, takže Lucky numbers končím 65/100 a piškvorky 17/44, v dámě jsem bohužel poslední. První kanár. V pátek bych za normálních okolností hrála Go 13x13 a Hex 14x14, tyto turnaje však (s malou slzou v oku) vynechávám a věnuju se aktivitám na víkendu dobrovolníků. Druhý den si už ovšem žádný turnaj nechci nechat ujít. Wifi na hotelu funguje skvěle, a jediné, o co přicházím, je společné focení, protože v tu dobu dohrávám turnaj v Othellu. Asi mě pár lidí za to nebude mít chvíli rádo, ale tuhle šanci si fakt nemůžu nechat ujít. Bohužel, jsem ji neproměnila. Zoufale se mi nedaří. Turnaje, kde hraju v pohodě, protože mě výsledek zas až tak nezajímá, mi jdou nějak lépe, no ale i o tom to soutěžení občas prostě je. Docela lituju, že jsem nedala další double, současně běžící Twixt je přeci jen trošku podobný Hexu a ten mi loni docela šel. Večerní Hive je taky spíš do počtu, výsledek 17/22 je fajn. Hraju ho současně s variantou dámy, kde je úkolem vytvořit dámu, nikoli sebrat všechny kameny. Jsem 5/7. A hurá na další turnaje. V neděli hraju hru, která se mi loni moc líbila, ale od té doby jsem ji skoro nehrála (a je to znát). Současně s tím je Toguz. Ani tam se mi moc nedaří, přestože očekávám nadpoloviční počet bodů, jsem pod polovinou a většinu bodů navíc získávám za to, že soupeři vypadlo spojení, nebo to zabalil. No fuj. 53/103 je celkem hezký výsledek, ale nestačí to na získání dalších bodů do Pentamindu. Náladu si spravuji večerním turnajem ve hře Veletas. První hra, kde nemám nahraný povinný rating a musím žádat o pozvání, což dělám na poslední chvíli. Podařilo se, hurá, můžu hrát a nakonec nejsem poslední.

Výjimečné pondělí – v pondělí se dosud nehrálo, anebo se hrály dvouhodinové hry, do jejichž studia nemám chuť se pouštět. Čeká mě Frysk a TAK. Frysk je hodně divoká verze dámy s minimálním počtem kamenů a ta se mi ohromně daří. Dělené třetí místo! Medaili nemám, tu má dle tiebreakových pravidel někdo jiný, ale tohle je úspěch roku! TAK je zajímavá věc, získávám tu jednu výhru a jsem společně s dvěma dalšími hráči poslední. Volný den a po něm další trojitá turnajová porce. Nová hra Trench, takový trošku šachy, je ukončena po dvou kolech, kvůli spoustě technických potíží. Do konce MSO mnoho dní nezbývá a tak uvidíme, jestli se bude hrát někdy později. Současný turnaj v ruské žravé dámě, která je jako obvykle na 3 minuty + 5second na tah a hádankový kvíz je fakt poněkud nerealizovatelná kombinace. No ale za tu srandu to stálo. Loni jsem podobnou kvízovou soutěž dokázala tipnout, letos to nějak nejde. Takže zase poslední. Vlastně ne. Po zveřejnění výsledků uhádám aspoň jeden bod a jsem tedy předposlední. Juhů. Ve čtvrtek mám výjimečně jen jeden turnaj, taky moc zajímavá nová hra, Santorini. Asi si ji nadělím v krabicové verzi k Vánocům. V pátek se těším na Ovce a Frískou dámu, jenže ouha, zatímco web MSO říká, že turnaj je v pátek, herní server říká, že turnaj byl o den dřív. Co to jako je? Zrovna Fríská, fůůůůj. Tohle se mi hodně nelíbí, nicméně s tím není možné cokoliv udělat. S ovcemi jsou taky drobné potíže a tak hrajeme na menší počet kol, než se původně plánovalo a turnaj končí navíc asi ve 3 ráno. Ještě, že je pátek. Chybějící Fríská dáma na mém kontě turnajů mě přesvědčuje k hraní Welcome to, v překladu Vítejte ve vysněném domově. Takže v sobotu hraju pět turnajů. Nejdřív trojsimultánku v Sushi Go, Hexu a Brazilské dámě a následně Welcome to společně s Pente. Sushi Go vypadá nadějně, nakonec ale mám trošku smůlu, asi dvě hry nevítězím o jediný bod (možná to byl ten knedlíček, co jsem měla vzít ve druhém kole místo trojité maki rolky a možná to bylo to wasabi místo pudingu na začátku hry) a v okamžiku, kdy máme všichni stejný počet bodů, jsou turnajové body za partii uděleny podle ratingu, což mi přijde hrozně nespravedlivé. Máme mít všichni 6, proč mám mít jen 4 kvůli tomu, že tu hru nehraju každý den a jen jsem si nahrála stovkové elo pro účast v turnaji? Se zlepšením v Pentamidu se tedy definitivně loučím a už se jen modlím, abych zůstala v té první stovce. Welcome to mi moc nesedlo, ale od začátku je jasné, že ho hraju jen kvůli splnění limitu 40 turnajů. Zato Pente není tak špatné, tři výhry a pauzírák mě řadí na 12. místo ze 23.

Poslední den. Zatím jsem stále v první stovce, ale bude mých 300 bodů stačit na udržení? Čeká mě Abalone, kde si věřím a pak dvě hry, kde hraje roli i náhoda. Abalone se mi, podobně jako Othello zrovna moc nedaří. Navíc nevím proč, u jedné partie zoufale klikám úplně jinam, než mám, aby se provedl tah, nadávám na další technickou chybu a relativně nadějnou partii nakonec prohrávám na čas. Jsem předposlední. Uf. Současně hrané Flaming pyramids se mi moc líbí, ale společně s Abalone mají překvapivě krátký čas a poprvé mě tu soupeři vyrazí od jedné partie za zdržování. Poslední hra, Marrakesh, je dle mého názoru hodně závislá na pořadí, asi dvakrát začínám, což je hodně velká nevýhoda. Naštěstí v ostatních partiích soupeři hodně hrají se mnou. Tedy přesněji, dokážu vidět jejich chyby a náležitě je využít. Takže jsem 13/31, mám 52.93 pentamindových bodů.

V pondělí a v úterý bedlivě sleduju pentamindové pořadí. V pondělí tam ještě jsem, v úterý mizím, ale naštěstí ještě nezapočítali Pente, kde se mi dařilo, a měla bych, pokud jsou věci tak, jak si myslím, poskočit o dalších 20 bodů. Ve středu už se vidím s 320.02 body na 99 místě. Tak snad už je tam opravdu všechno a už se to hýbat nebude. Koukám na moderní abstraktní pentamind a tam jsem 19., s 238.67 body. Tady jsem se tedy taky nezlepšila. No nic. A kdopak letos vyhrál Eurogames? Cože? Zlato má Ondřej Pulec, ČR? Wow, bomba, gratuluju! Halím počítač do české vlajky a pouštím z něj hymnu na plný pecky… Jó, jsme dobrý!


Seznam reportáží