Česká federace mankalových her
REPORTÁŽE

Mankalové vzpomínání

English version

1980-1989

Není mnoho věcí, které lze zmínit. V osmdesátých letech vyšlo několik dalších knih českého sběratele her Miloše Zapletala. V jeho velké encyklopedii her, v dílu č. 2, Hry v klubovně najdete Toguz kumalak a Awele (alias Oware).

1990-1999

Na počátku devadesátých let se mi dostává do ruky Špalíček her a hlavně Velká kniha deskových her, kde je celá sekce o mankale. Hrajeme doma, žádnou originální mankalovou desku nemáme, používám místo ní talířky z dětského nádobíčka a víčka z kulatých vánočních čokoládových kolekcí. Jako kameny mi slouží magnetky z jedné stavebnice. Na konci devadesátých let se dostávám do klubu Go, trh se začíná naplňovat zajímavými deskovkami, např. od Gigamicu, a na mém prvním turnaji v Go se objeví vedlejší turnaj v Oware, na kterém zjistím, že vítězná strategie je nějaká úplně jiná, než mám z domova vymyšleno a natrénováno. Začínáme hrát pravidelně Othello a tvoříme pro něj federaci. Taky začínáme prezentovat deskovky na různých akcích pro veřejnost.

2000-2009

V červenci 2001 se koná první Deskohraní. Objevuju se na něm coby šéf ludotéky, tedy prostoru pro volné hraní, který je (naštestí pro mě) zaplněn z velké části abstraktkami, které znám. Mé první vystoupení v televizi a rozhlase. Pro televizi ukazuju, jak se hraje backgammon (vrhcáby). Z kamery jsem natolik nervózní, že hodím kostkami, posunu jeden kámen a okamžitě zapomínám, kterou že to z těch dvou kostek jsem k tomu posunu použila. Dodnes tedy nevím, jestli jsem tehdy vůbec hrála podle pravidel :-) V jedné z přátelských vrhcábových partií se mi pak povede mít vyhozený kámen v okamžiku, kdy bych ho mohla nasadit do hry jen, když by mi padla jednička. Jenže ta mi nepadne. Místo toho mi padlo 6 dublů za sebou. Prostě velká herní smůla.

Protože je tohle Deskohraní takovou zmenšenou kopií velké anglické Olympiády duševních sportů, objevuje se tu i několik hostů ze zahraničí. Mezi nimi je i David Kotin, který si prosadí turnaj v Oware. (Původně nebylo v programu). Díky tomu je pak Oware v programu Deskohraní skoro každý ročník. Druhý ročník, konaný o předposledním červnovém víkendu 2002 je Kotin vítězem turnaje v Oware. V srpnu je v Praze povodeň. Od roku 2003 se Deskohraní koná v říjnu. Místo je stále stejné. Tedy skoro, máme víc a víc místností uvnitř stejné budovy. Už o prvním ročníku bylo v sobotu večer tak nabito, že lidi hráli i na stolečích o velikosti sešitu A5.

2006 - tenhle rok je extrémně důležitý. David Kotin se natrvalo přistěhoval do Čech (že by mi ta moje herní smůla z prvního ročníku přinesla ono štěstí v lásce?) a při návštěvě Olympiády duševních sportů v Anglii potkává kazašskou skupinu hráčů Toguz kumalaku. Taky objevujeme kvalitu festivalu v Pardubicích. 2007 se kazašská skupina objevuje na deskohraní a 2008 v Pardubicích. V roce 2008 se přidávají Kyrgyzové, v roce 2016 Turci.

1. turnaj v Toguzu v CR
1. turnaj v Toguzu v ČR, 2007


Na seznam reportáží