Česká federace mankalových her

Nomádské hry

2018

Mensovní zájezd do Kyrgyzstánu

Ráda bych Vás pozvala k objevování krás Kyrgyzstánu. Činím tak na základě dvojnásobné osobní zkušenosti. Tou první byly Nomádské hry 2016, tou druhou trénink na MS 2017, obojí v oblasti jezera Issyk-kul. (Pod odkazy výše jsou moje reportáže...)

Další, v pořadí již třetí nomádské hry se budou konat 2.-8. září 2018. Druhých her se v roce 2016 zůčastnilo více než 1000 sportovců z více než 60 zemí. V roce 2018 očekávají až 3000 sportovců z 80 zemí. Sportů bude 37. Letenku nám kupovali pořadatelé (cca 14 dní před odletem, sponzor Turkish Airlines - podmínky v letadle: monitor na každém sedadle, občerstvení v ceně letenky, velmi doporučuji. Bohužel, netuším, co to bylo za značku letadla, ne všechny stroje jsou takto vybavené), a plně hradili i pobyt. My, tedy hráči intelektuálních sportů Toguz korgool a Mangala, jsme byli v lázeňském hotelu Aurora, ten je však asi 20km od stadionu, kde probíhá většina sportů. V srpnu 2017 jsem letěla s nízkonákladovou Pegasus Airlines - tady samozřejmě žádné sledování, kde zrovna jsem, ani koukání na filmy nebylo, ale jinak zkušenost dobrá. Při včasné rezervaci vyjde letenka u obou na cca 10000CZK. Kdo potřebuje jet opravdu hodně levně, může zkusit cestu do Almaty a odtamtud jet dále autobusem. Pouze s příručním zavazadlem se dá přes Almaty s Air Baltic ve vybrané dny letět za méně než 7000. Detaily na vyžádání. V roce 2017 jsem byla v jiném lázeňském hotelu, Goluboj Issyk-kul, korpus 3. Webové stránky nejsou (ale internet tam funguje, nebojte :-), tady je orientační ceník, fotky níže. Somy se v srpnu 2017 dělily třema, tedy 300 som = 100 Kč. Víza nepotřebujeme. V roce 2018 letenky pořadatelé hradit nebudou, ale hradí komplet pobyt od příletu do Bishkeku. Přílet je možný od 31.8. a odjezd z Cholpon Aty je nutný do půlnoci 9. září. Případný pobyt mimo toto období si hradíme sami. Trénink Ordo je možný v Bishkeku od 23. 8.

V roce 2018 může jet:

  • Tým na deskové hry - Toguz korgool (Toguz kumalak), Oware a Mangalu
  • Tým na Ordo
  • Tým na libovolný jiný sport, který najdete na stránkách festivalu
  • Turisti

Podmínky v jednotlivých sportech jsou následující:

Toguz korgool, Oware a Mangala

v týmu pro každou hru mohou být dva muži, dvě ženy, případně i trenér. Případní chybějící muži mohou být nahrazeni ženami, opačně nikoliv. Předpokládá se jeden individuální turnaj v každé hře a týmový turnaj v Toguzu. Tereticky se může zúčastnit 12 různých lidí, podmínkou pro účast je být na Pardubickém turnaji ... Finanční výhra pro 1. - 9. místo v Toguzu, 1. - 6. místo v Mangale i Oware za individuální soutěž a dále 1. - 4. místo za týmovou soutěž v Toguzu.

Ordo

Sport pro tým 7 mužů. Ideálně by měl mít tým 8 lidí + trenéra, v nejhorším případě nás nechají hrát i v 5. Můžeme přijet cca týden předem, a trénovat s kyrgyzskými mistry a s týmem USA, který tam také bude mít chvíli před festivalem školení. Sport spočívá v házení kostí z kravího kolene na menší kosti z kolene beranního a snahou je ty malé vyrazit ven ze středu kruhu o průměru 12m. Těch malých je 70. Podrobná pravidla v angličtině jsou ke stažení jako pdf na stránkách festivalu. Překlad do češtiny už je k dispozici, viz samostatná stránka. Máme hrací materiál, část už byla zájemcům distribuována.

Turisti

Kyrgyzské hory jsou nádherné, a i jinak je tam dost věcí k vidění. Já jsem absolvovala polodenní exkurzi za 500 som do jednoho krásného údolí, nabídka místních cestovek je samozřejmě větší... opět viz foto.

Goluboj

Výlet do údolí a za horkým pramenem

Sporty

Pár poznatků - benzín tam je asi 3x levnější, tedy v přepočtu 10Kč/litr, čili bus Bishkek - Cholpon Ata, 300km, 4h jízdy s půlhodinovou přestávkou stojí ani ne 100Kč. Voda - litr chlazené za 10Kč je prý moc, lze ji sehnat za polovic. Cestovních kanceláří jen v areálu Goluboje aspoň 5... Znalost ruštiny velkou výhodou, ale spousta prodejců anglicky umí a jsou vděční za trénink :-). Možnost vyměnit si peníze byla v každém druhém obchodě. Somy v ČR nepořídíte, potřebujete eura nebo dolary.

Co se týká termínů příletu a odletu, jsou poněkud flexibilní. My jsme se loni drželi příkazů, ale lidi z opačného konce planety si naplánovali o pár dní víc a nebyl to problém. Nepojedeme jako zájezd od cestovní kanceláře, ale scházíme se v místě převážně jako sportovní tým, tedy příjezd na skupiny není problém. Vždycky bude dost lidí, kteří Vás na letišti vyzvednou a posadí do autobusu a dovezou na místo... Taky cena pro turisty je flexibilní, kdo preferuje větší pohodlí, ať si ho klidně zaplatí. Cestu, bydlení i program na místě lze realizovat na skupinky dle zájmu. Kdo bude chtít na výlet do Kazachstánu - letos kvůli expu nebyly potřeba víza, ale to se může změnit.

Jak budeme řešit situaci v případě převisu zájemců o účast ve sportovním týmu:
U deskovek je to jasné, v Pardubicích bude 12.-15. července nominační turnaj. U Ordo se dá taky uspořádat nějaký závod a máme předjednáno představení veřejnosti a možnost tréninku či turnaje v Pardubicích v období, kdy jsme tam s mankalou, tedy 12-20. července. Bude přítomen i kyrgyzský trenér.

Videa: zahájení 2016 celé (2,5h), zakončení 2016 celé (2,5h), Promoční - objevte Kyrgyzstán, Promoční video WNG sportovní, Promoční video WNG turistické, Promoční video WNG pro expo 2015,
jen pro zajímavost: toguz korgool - v čase 3:20 zmińují, že se hraje i v Čechii
toguz korgool - v čase 2:05 Kamchybek říká, že mám šanci na medaili, taky mě tam kvůli tomu zpovídalo hned několik televizí :-)
jinak je videí mraky, samozřejmě vyplatí se hledat nejen "world nomad games", ale i "Всемирные игры кочевников"

Předběžná přihláška v mensovním kalendáři

Ordo tým má aktuálně 5 zájemců.