Menu

Česká federace mankalových her

Aktuálně

ze světa mankaly

Týdenní pobyt v Kazachstánu zdarma pro 4 juniory do 18let v období 20.-25. září 2023 - Kazachstán pořádá MS juniorů v Toguz kumalaku.
Reportáž z příprav i pobytu.

Mind Summit a Eurasia Cup v Turecké Antalyi přinesly stříbro. Více v reportáži.

Již 6. MS v Toguzu se konalo v Kazachstánu, ve městě Aktobe, 20-28. listopadu. ČR získala "standardní" 5. a 6. místo. Podrobnosti jsou v reportáži.

Festival Kurultai (dříve pod názvem Sabantoi) se konal v Rumunsku 16. - 19. září. Přivezli jsme 4 medaile, více v reportáži.

Budou pravidla hry pro nováčky lépe stravitelná ve formě básničky? A lze vůbec pravidla formou básničky napsat? Zkusili jsme to a povedlo se! Podrobnosti jsou v této reportáži.

Možnosti, kde si zahrát se v poslední době rozšiřují. Máte možnost si zahrát Toguz, Oware i Mangalu na serveru playok, kalahu a Bao na serveru Boardgamearena a nově Oware i Toguz na serveru Playstrategy. Existují i silné mobilní aplikace, které vytvořil Yernur Shambayev.

Mankalové desky v prodeji v našem eshopu.

Kromě věcí k prodeji tam najdete i spoustu inspirace, jak si desku vytvořit doma vlastními silami.

Kalendář akcí

More international events ...

10/2023

14-22

Festival Deskohraní, Praha

More international events ...

Vitejte ve světě

mankalových her

Mankalové hry tvoří velkou rodinu. Některé pochází z Afriky, jiné z Asie. Poznáte je na první pohled - hráči přesouvají kuličky z jednoho důlku do dalších. Není zde žádný vliv náhody. Kdo chce vyhrát, musí přemýšlet, stejně jako např. u šachu, dámy nebo piškvorek. Je to ale přemýšlení zábavné.

Většina mankalových her je pro dva hráče, nejčastěji se hraje na desce, kterou tvoří dvě řady důlků, existují však i varianty se čtyřmi, třemi či jen jednou řadou. Najdeme i varianty pro více hráčů, kde má každý svou řadu důlků a řady tvoří "kruh". V každém důlku je pak na začátku určitý počet kuliček.

Základní princip hry je výběr určitého důlku a rozdání jeho obsahu, nejčastěji proti směru hodinových ručiček. Počínaje vybraným důlkem či důlkem s ním sousedním, vložíme do každého důlku jednu kuličku. Pravidla každé hry pak definují situace, kdy lze po skončení tahu nějaké kuličky sebrat a přenést do vlastní pokladničky. Vyhrává hráč, který zaplní svoji pokladničku dříve daným počtem kuliček.

Zkuste si tedy některou zahrát, ať už doma, nebo online. Je to skvělé cvičení logického myšlení, paměti, kombinačních schopností a jiných užitečných schopností a tento trénink Vám může nepřímo usnadnit nejednu běžnou životní situaci. Nejsou to hry pouze pro geniální matematiky, mnohé z nich zvládnou i děti předškolního věku. Matematičtí nadšenci však mohou na deskách s očíslovanými důlky trénovat třeba i násobilku.

V mankalovýh hrách se pořádají turnaje na začátečnické i mistrovské úrovni, v různých koutech světa. ČR byla zvolena jako pořadatel 1. MISTROVSTVÍ EVROPY (2011), 2. MISTROVSTVÍ SVĚTA (2012) a MISTROVSTVÍ SVĚTA POČÍTAČŮ (2013-2019) v Toguz Kumalaku. V roce 2014 byla organizátorem mezinárodního turnaje v BAO. V roce 2016 byla pořadatelem mezinárodního turnaje v Oware, který se jinak každoročně koná ve Švýcarsku. Český tým se již šestkrát zúčastnil Mistrovství světa v Toguz Kumalaku (4x v Kazachstánu, 1x v Turecku, 1x v ČR), dále dvakrát turnaje na Nomádských hrách v Kyrgyzstánu (2016, 2018) a jednou mezinárodního turnaje na ethnofestivalu v Saúdské Arábii (2019). Patříme k evropské i světové špičce.

V obchodech najdete nejčastěji Kalahu, na soupravě však lze hrát mnoho jiných mankalových her, ať už Oware, nebo malou verzi Toguz kumalaku. Hrací soupravu si můžete také celkem snadno vyrobit. Inspirovat se můžete právě u nás.

Hráli jste někdy nějakou mankalovou hru? Budeme rádi, když se nám ozvete.

Pokud by Vás zajímaly i jiné hry, najdete tu i několik jiných známých i méně známých logických deskových her.