Pexeso na 20 způsobů
Pexeso, jako hru trénující paměť asi není třeba představovat. Níže najdete několik variant pro případ, že Vás hra už tolik netáhne – Vaše paměť je vynikající, vždycky vyhrajete a zapamatování si 32 párů obrázků pro Vás již prostě není žádná výzva.

1) Základní pravidla pexesa (pro srovnání) – vezmi libovolný počet stejných dvojic obrázků, zamíchej, rozlož na stůl. Hráči otáčí libovolné dvě karty, jsou-li obě stejné, vezmou si ji do úschovy a hrají ještě jednou. Jsou-li různé, otočí zpět a hraje soupeř. Vyhrává ten, kdo sebe více dvojic.

2) Pexeso trojice/čtveřice – potřebujeme dvě naprosto stejná pexesa, abychom získali trojice nebo čtveřice stejných obrázků. Otáčíme pak buď tři, nebo čtyři karty naráz. Nebo lze využít jiných her, spousta příkladů je dále.

3) Pexetrio – kromě paměti pocvičíte i různé znalosti – hra je totiž složena z trojic, které k sobě patří, ale nejsou úplně stejné. Např. vlajka státu, mapa státu, známá stavba nacházející se v daném státě, nebo zvířátka – samec, samice, mládě. Lze najít běžně o obchodech.

4) Dobble – každé dvě karty v sadě mají jeden z osmi symbolů společný. Se sadou lze hrát i pexeso a hledat na třech kartách stejný symbol. Tato verze je opravdu poměrně náročná, protože symboly na kartách jsou v různých velikostech a hlavně to, že každá karta obsahuje obvykle 8 obrázků (juniorská 6) znamená velké množství věcí, které je potřeba si zapamatovat najednou. Kartičky jsou poměrně velké, tedy je náročné i na prostor, ale není problém hrát na ploše třeba jen 4x4 a postupně doplňovat vyprázdněná místa. Hra je běžně v obchodech a existuje v mnoha verzích.

5) Jungle Speed – obsahuje čtveřice – stejný symbol je ve čtyřech barvách, opět jako u Dobble a Pexetria tedy nehledáte úplně stejné karty. Můžete hledat jak trojice (jednu barvu na začátku vyřadíte), tak čtveřice. Běžně k dostání.

6) Duch – o něco méně náročné než Dobble, na kartách jsou dvě věci v pěti barvách. Hledáme dvojice, kde se shoduje jeden z předmětů (shoda předmět + barva). Běžně k dostání.

7) Set, Unikát – v této hře se hledají různé trojice a hru si lze ztížit tím, že se hraje jako pexeso (trojice). Obvykle v tom případě trojici tvoří „stejné karty bez koukání na počet“ – tedy např. jedno, dvě a tři plná zelená kolečka, ale nikoli jedno zelené, dvě červená a tři modrá kolečka. Stále se dá koupit.

8) Glastonbury – paměťová hra, obsahující čtveřice stejných karet. V rámci čtveřice jsou karty rozlišeny čísly 1-4 a tak se dá použít i ke klasickému dvojicovému pexesu. Stačí si na začátku říct, zda k sobě budou patřit lichá (1,3) a sudá (2,4) nebo nízká (1,2) a vysoká (3,4). Možná ji ještě někde potkáte.

9) Rummy – obyčejné žolíkové nebo kanastové karty umožňují hrát jak na dvojice (dvě červená esa apod.) tak na čtveřice (všechna 4 esa).

10) Moje Abstraktní pexeso

11) Hřibseso - v této variantě se hledají zároveň samostatné karty, dvojice, trojice i čtveřice. Hráči předem ví, které karty jsou kolikrát, resp. na kartách je to vyznačeno. Hřibseso má 1 čtveřici, tři trojice a 5 samostatných karet. Běžně se otáčí dvě karty, ale pokud jako první otočím kartu ze čtveřice, mohu otočit čtyři karty. Taktika pak je co nejdřív najít jednu ze čtveřice a pak vždy otáčet 4 karty – jako první otáčím kartu ze čtveřice a pak si otočím tři libovolné karty. Je-li mezi nimi dvojice či trojice, pak ji získávám. Hráči si to samozřejmě mohou i ztížit a říct, že dvojice či trojice nalezená po otočení karty ze čtveřice nebude platit. Resp. že pokud po otočení karty ze čtveřice otočím kartu, která do čtveřice nepatři, dál už neotáčím. K dostání již není, ale je vyrobitelné, pokud si koupíte dvě stejná pexesa. Originál obsahoval veselé obrázky hub a proto byl pojmenován Hřibseso.

12) Schatz der Drachen (dračí poklad) – stejně jako u Hřibsesa se zde hledají zároveň samostatné karty, dvojice, trojice i čtveřice. Hráči předem ví, které karty jsou kolikrát. Hráč zde může otáčet karty tak dlouho, dokud nenarazí na draka nebo pavouka. Řekne-li včas dost, může si kompletní sady karet vzít. Pokud jako první kartu otočí draka, může si ho vzít. Tato hra je bohužel již nedostupná. Draků je tam 12, tedy k výrobě vlastní verze byste potřebovali 6 stejných pexes.

13) Blafuj – 8 karet zvířátek, každá 8x se dá použít na hru ve stylu dračího pokladu. Hráč otáčí tak dlouho, dokud otáčí stejné karty. Pokud včas řekne dost, vše otočené si vezme. Jakmile otočí jiné zvíře, otočí vše nazpátek a nevezme si nic. Pár kousků možná ještě někde najdete.

14) Pexeso s kostkou – o počtu otočených karet rozhoduje hod kostkou.

15) Pexeso pro uši – v prodeji je miniaturní verze, pouze 8 dvojic. Zatřepej dvěma kostkami, zda zní stejně.

16) Hmatové pexeso – hraje se poslepu, stejné dvojice určujete hmatem (vyžaduje tedy speciální sadu). Je dobré, když hru sleduje vidící osoba.

17) Já už to mám – je to takové pexeso naruby. Cílem je nenasbírat žádnou dvojici. Všechny karty se položí rubem vzhůru, jako v normální hře. Hráči postupně otáčí jednu kartu, a pokud mají pocit, že takovou ještě nemají, odloží si ji stranou (také rubem vzhůru), pokud mají pocit, že danou kartu už mají, položí ji na stůl obrázkem nahoru. Další hráči v pořadí, pokud o ni mají zájem, si ji mohou vzít, místo otáčení další karty. Pokud už nikdo nechce další kartu (na stole mohou zbýt odkryté), hráči se podívají, co nasbírali. Lze přidělovat trestné body za každou dvojici i za karty, které hráči chybí do úplné sady.

18) Paměťový test s pexesem – sadu rozdělte na dvě stejné poloviny – z jedné poloviny vyberte 4 karty a na krátkou dobu ukažte. Pak je odložte stranou a ty samé 4 karty se snažte najít ve druhé polovině. Dle zkušenosti postupně v dalším kole přidejte jednu nebo dvě karty, tedy ve druhém kole otočte a pak hledejte např. 6 karet, ve třetím 8. Až se dostanete za polovinu počtu karet k dispozici, můžete v podstatě naopak vyhledávat ty, které jste neviděli.

19) Pexeso solitér na čas – vezměte sadu pexesa, standardně rozložte, stopněte si čas, kdy začínáte a jednoduše otáčejte karty jako v základní hře s cílem najít všechny dvojice co nejrychleji.

20) Pexoesa hardcore techno – Vše je v kombinaci černá a žlutá, stejný obrázek má na každé kartě prohozené barvy. Tedy např. soustředné kruhy, kde se pravidelně střídá černá a žluta, je jednou na okraji černá a jednou žlutá, takže karty vypadají trochu jinak, ale přesto jsou to dvojice, které patří k sobě. Zatím stále v prodeji.